Tanzanya MDM Sanat Yapıları

DARÜSSELAM - MOROGORO DEMİRYOLU

Tanzanya MDM Sanat Yapıları

Tekin İnşaat'ın yerinde imalatlarını yaptığı Başkent Dodoma’dan da geçecek olan bu hat için, Yapı Merkezi; elektrifikasyon ve sinyalizasyon gibi teknolojik birimler de dahil olmak üzere tüm altyapı ve üstyapı çalışmalarını kapsayan, anahtar teslimi bir proje oluşturuyor. Atölye alanları, depo ve yan hatlarla birlikte uzunluğu 409 kilometreyi bulan demiryolunun yapımı 36 ay sürecek.

Ihumwa/Dodoma’daki temel atma töreni, Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı ve Başkanı HE Dr. John Pombe Joseph Magufuli, Tanzanya Çalışma, Ulaştırma ve İletişim Bakanı Hon.Prof. Makame Mbarawa, Tanzanya Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Dr Leonard Chamuriho, TRC Genel Müdürü Mr. Masanja K. Kadogosa, Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdem Arıoğlu, Genel Müdür Özge Arıoğlu, Genel Müdür Yardımcısı İlker İnceleme, Doğu Afrika Bölge Müdürü Abdullah Kılıç ve Proje Müdürü Kemal Artüz’ün katılımıyla, 14 Mart 2018 tarihinde gerçekleşti.

160km/saat hıza sahip ve bölgenin ilk şehirlerarası elektrikli demiryolu sistemi olan Morogoro - Makutupora Demiryolu Projesi 1,435 milimetrelik Standart Açıklık ile inşa edilecek. Dodoma ile Darüsselam arasında emniyetli ve güvenilir bir ulaşım kurulmasını sağlayacak olan bu kısım, aynı zamanda Dodoma'yı modern bir başkente dönüştürme vizyonunu da güçlendirecek. Morogoro ve Makutupora demiryolunun, başta ticaret ve turizm olmak üzere Tanzanya’nın genel ekonomisine çok büyük katkıda bulunması bekleniyor.

Darüsselam-Mwanza Demiryolu Projesi; Uganda, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Tanzanya’yı birbirine bağlarken; denize kıyısı bulunmayan Uganda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti gibi ülkelerin zengin yeraltı kaynaklarını demiryolu ile Tanzanya limanlarına ulaştırarak, Doğu Afrika’yı Hint Okyanusu’na açacak.

Törende konuşan Devlet Başkanı Sayın Magufuli, tıpkı DSM Projesi'nde (Lot-1) olduğu gibi Proje'nin ikinci kısmının (Lot-2) Temel Atma Töreni'ne katıldığı için de büyük mutluluk duyduğunu dile getirmiştir. Bu demiryolu hattının hem Tanzanya hem de bölge ülkeleri için büyük önem taşıdığını belirten Sayın Magufuli, Proje sayesinde doğrudan 30 bin kişinin istihdam edileceğini ve yan işlerle birlikte 600 bin kişinin geçimine katkıda bulunulacağını belirtmiştir.

Törende söz alan Büyükelçi Sayın Davutoğlu ise Yapı Merkezi'nin Türkiye'nin en tecrübeli ve güvenilir şirketlerinden biri olduğunu söyleyerek dünyada demiryolu inşaat şirketleri arasında ilk 10 sırada yer aldığını belirtmiştir. "Bu Proje ile Tanzanya'nın rüyası bir gerçek olacak." diyen Davutoğlu, hattın bölge ülkelerinin ve Tanzanya'nın ekonomik gelişmesine büyük katkıda bulunacağını dile getirmiştir. 

160km / saat hıza sahip ve bölgenin ilk şehirlerarası elektrikli demiryolu sistemi olan Morogoro - Makutupora Demiryolu Projesi 1,435 milimetrelik Standart Açıklık ile inşa edilecek. Dodoma ile Darüsselam arasında emniyetli ve güvenilir bir ulaşım kurulmasını sağlayacak olan bu kısım aynı zamanda Dodoma'yı modern bir başkente dönüştürme vizyonunu da güçlendirecek. Yapımı 36 ay sürecek proje tamamlandığında Uganda, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Tanzanya'yı birbirine bağlarken, Doğu Afrika'yı da Hint Okyanusu'na açacak.