Üsküdar Ümraniye Çekmeköy Metrosu

Anadolu yakasının ikinci metro ağı olan Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metrosu.

Tekin İnşaat`ın segment üretimini yaptığı İstanbul’da toplu taşıma ağını genişletmek için yapılan çalışmalara bir yenisi daha ekleniyor. Anadolu yakasının ikinci metro ağı olan Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metrosu. Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce temeli atılan Kadıköy-Kartal Metrosu, 4. Levent-Darüşşafaka Metrosu ve Otogar-Bağcılar Hafif Metrosu’nda inşaat çalışmaları hızla sürüyor.

 

Anadolu yakasının trafik sorununa önemli ölçüde çözüm getirecek olan Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metro Projesi’nin inşaatın başlamasından sonra 4 yılda tamamlanması hedefleniyor. 5 ayrı noktadan karşılıklı olarak başlatılacak metro kazısı için 24 saat esasına göre çalışılacak.

Toplam 17 kilometrelik bir uzunluğa sahip olacak Üsküdar-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metrosu, Üsküdar vapur iskelesi önünden başlayacak. Capitol Alışveriş Merkezi, Altunizade, Çamlıca, Kısıklı, Ümraniye, Alemdağ, Dudullu Şile Yolu Kavşağı ve Çekmeköy güzergahında çalışacak.

 

Delme tünel teknolojisi ile yapılacak olan metroda 2 kilometre depo alanı ve 16 adet istasyon bulunacak. Çalışmalar tamamen yerin altında sürdürüleceği için trafik sıkışıklığı ve çevreye hiçbir rahatsızlık verilmeyecek. Saatte tek yönde 45 bin yolcu taşıyacak olan metroda 6 dizili vagonlar kullanılacak. 

 

Kesit : TBM - Dairesel  /  NATM - Atnalı

 

Segment Sayısı : 96.000 Adet

 

Beton : 600.160 m³

 

Kazı Çapı : TBM - 6.56 m